Fullzip

5500 kr

En mycket arbetad Fullzip med brodering på båda armarnas ärmslut och krage baktill. Nacketikett med personlig signering av hantverkaren. Breda muddar vid ärmslut och midja som ger en skön passform. Specialtillverkad puller med märkets signatur.

100% Ekologisk, Oeko Tex godkänd bomull från EU

Fullzip

STYLE: sweatshirt full zip

SIZE - CmSMLXLXXL
AChest111117123123129135
BBottom over rib9399105111117
CLength of back ink rib6870727476
DLength of sleeve ink rib6667,56970,572
EBottom of sleeve over rib2425262728
FShoulder12,51313,51414,5
GZip7274767880
Tygtillverkning:Sverige, Marbäck
Färgning och ruggning:Sverige, Kinna
Enzymbehandling och tvätt:Lettland (Inom kort i Sverige)
Nackband:Svensktillverkat
Brodering:Sverige, Skara
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Dragkedja:Schweiz / Italien
Sömnad:Sverige, Borås
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

100% Bomull

0-3% Krympning vid tvätt

Skonsam maskintvätt 40℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas eller kemtvättas.