Signature fullzip

5500 kr

  • En mycket arbetad fullzip med brodering på båda armarnas ärmslut och krage baktill
  • Nacketikett med personlig signering av hantverkaren
  • Breda muddar vid ärmslut och midja som ger en skön passform
  • Specialtillverkad dragkedja med märkets signatur
  • Blå och gul signaturbroderilogotyp på vänster arm
  • 100% Ekologisk Bomull, Oeko Tex godkänd bomull från EU
  • Tillverkad i Sverige
Fullzip
SIZE CMSMLXLXXL
AChest111117123129135
BBottom over rib9399105111117
CLength of back ink rib6870727476
DLength of sleeve ink rib6667,56970,572
EBottom of sleeve over rib2425262728
FShoulder12,51313,51414,5
GZip7272767880
Tygtillverkning:Sverige, Marbäck
Färgning och ruggning:Sverige, Kinna
Enzymbehandling och tvätt:Lettland (Inom kort i Sverige)
Nackband:Svensktillverkat
Brodering:Sverige, Skara
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Dragkedja:Schweiz / Italien
Sömnad:Sverige, Borås
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

  • 0-3% Krympning vid tvätt
  • Skonsam maskintvätt 40℃
  • Tvättas ut och in
  • Klorblekmedel får ej användas
  • Får ej torktumlas eller kemtvättas