Sweatpants

4500 kr

Dessa sweatpants kan du använda på den långa flygresan eller en mysig dag i soffan. Extra breda resår för bra hållning och lätt ruggad insida som gör att tyget känns skönt mot kroppen. Specialtillverkad cordstopper med graverad logotyp. Mycket arbetade sweatpants med flertalet broderingar och personlig signering.

100% Ekologisk, Oeko Tex godkänd bomull från EU

Sweatpants

STYLE: Sweatpants

SIZE - CmXSSMLXLXXL
AWaist unstretched72,0078,0084,0090,0096,00102,00
BWaist outstretched98,00104,00110,00116,00122,00128,00
CSeat100,00106,00112,00118,00124,00130,00
DThigh61,6065,4069,2072,0076,8080,60
EInseam ex rib66,5068,5070,5072,5074,5076,50
FFront rise ex WB20,0021,0022,0023,0024,0025,00
GBackrise ex WB31,5033,0034,5036,0037,5039,00
HBottom over rib39,0041,0043,0045,0047,0049,00
Tygtillverkning:Sverige, Marbäck
Färgning och ruggning:Sverige, Kinna
Enzymbehandling och tvätt:Lettland (Inom kort i Sverige)
Brodering:Sverige, Skara
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Öljetter:Schweiz / Italien
Snöre:Sverige
Cord stopper:Italien
Resår:Sverige
Sömnad:Sverige, Borås
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

100% Bomull

0-3% Krympning vid tvätt

Skonsam maskintvätt 40℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas eller kemtvättas.