Blue cotton piké shirt

5500 kr

En stilren skjorta med avslappnad passform som passar lika bra till jeans som kostym. Specialtillverkade vita pärlemoknappar med märkets logotyp graverad runtom. Vit broderat ok med personlig signering av hantverkaren.

Shirt

STYLE: Shirt

SIZE - CmSMLXLXXL
AChest106,00112,00118,00124,00130,00
BWaist98,00104,00110,00116,00122,00
CBottom106,00112,00118,00124,00130,00
DLength of back75,0076,0080,0083,0085,00
ELength of sleeve from CB88,0090,0094,0097,0098,00
F Cuff lengt23,8024,4025,0025,6026,20
GCollar stand lengt43,5044,5045,5046,5047,50
Tygtillverkning:Italien
Knapptillverkning:Italien
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Brodering:Sverige, Skara
Sömnad:Sverige, Borås
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad och Värnamo.

30 grader

100% Bomull

0-3% Krympning vid tvätt

Skonsam maskintvätt 30℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas. Svalt strykjärn. Tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen, skonsam hantering.