Signature Sweatpants

4500 kr

  • Handgjorda byxor i ekologisk bomull med Philip Blanks ikoniska signaturbroderi och specialtillverkad snörstoppare med graverad logotyp
  • Svarta, färgade för hand i Sverige, utan skadliga kemikalier
  • Lätt ruggad insida för en behaglig känsla mot kroppen
  • Extra bred resår i midjan och i bensluten för bekväm komfort
  • Avslappnad passform
  • Blå och gul signaturbroderilogotyp vänster vad
  • Djupa dolda framfickor på båda sidor
  • 100 % Ekologisk Bomull
  • OEKO-TEX®-certifierad bomull från EU
  • Normala i Storleken, ta din vanliga storlek
  • Tillverkade i Sverige
Sweatpants
SIZE - CmXSSMLXLXXL
AWaist unstretched7278849096102
BWaist outstretched98104110116122128
CSeat100106112118124130
DThigh61,6065,4069,207276,8080,60
EInseam ex rib66,5068,5070,5072,5074,5076,50
FFront rise ex WB202122232425
GBackrise ex WB31,503334,503637,5039
HBottom over rib394143454749
Tygtillverkning:Sverige, Marbäck
Färgning och ruggning:Sverige, Kinna
Enzymbehandling och tvätt:Lettland (Inom kort i Sverige)
Brodering:Sverige, Skara
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Öljetter:Schweiz / Italien
Snöre:Sverige
Snörstoppare:Italien
Resår:Sverige
Sömnad:Sverige, Borås
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

  • 0-3% Krympning vid tvätt
  • Skonsam maskintvätt 40℃
  • Tvätta ut och in
  • Klorblekmedel får inte användas
  • Får inte torktumlas eller kemtvättas
  • Stryk inte broderiet