Half zip

5500 kr

En mycket arbetad half zip med brodering på båda armarnas ärmslut och krage baktill. Nacketikett med personlig signering av hantverkaren. Breda muddar vid ärmslut och midja som ger en skön passform. Specialtillverkad puller med märkets signatur.

100% Ekologisk, Oeko Tex godkänd bomull från EU

Halfzip

STYLE: SWEATSHIRT HALF ZIP

SIZE - CmSMLXLXXL
AChest114,00120,00126,00132,00138,00
BBottom over rib96,00102,00108,00114,00120,00
CLength of back ink rib68,0070,0072,0074,0076,00
DLength of sleeve ink rib66,0067,5069,0070,5072,00
EBottom of sleeve over rib24,0025,0026,0027,0028,00
FShoulder12,5013,0013,5014,0014,50
GZip27,0027,0027,0027,0027,00
Tygtillverkning:Sverige, Marbäck
Färgning och ruggning:Sverige, Kinna
Enzymbehandling och tvätt:Lettland (Inom kort i Sverige
Nackband:Svensktillverkat
Brodering:Sverige, Skara
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Dragkedja:Schweiz / Italien
Sömnad:Sverige, Borås
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

100% Bomull

0-3% Krympning vid tvätt

Skonsam maskintvätt 40℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas eller kemtvättas.