Suit pants

Denna produkt är för närvarande slut i lager och är inte tillgänglig.

Denna produkt inkommer våren 2024.

En arbetad kostymbyxa i behagligt mörkgrått ulltyg med ljusgrått rutigt mönster. Fodrad på framsida lår och i grenen. Knäppning med dragkedja, svart pärlemoknapp och hysk/hake. Dubbel passpoalerade fickor baktill med knappförslutning. Materialet i dessa byxor gör att de är behagliga att bära året runt och passar fint ihop med vår väst i samma material.

Suite pants

STYLE: suit pants

SIZE - CmSMLXLXXL
AWaist89,0093,0097,00102,00108,00
BSeat106,00110,00114,00118,00120,00
CThigh at crutch67,2069,6072,0074,4076,80
DFrontrise excl waistband20,1020,8021,5022,2022,70
EBackrise excl waistband35,8036,9038,0039,1040,20
FKnee42,5046,6048,0049,4050,80
GBottom38,0039,0040,0041,0042,00
HInside seam80,0081,0082,0083,0084,00
Tygtillverkning:Italien
Knappar:Italien
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Sömnad:Sverige, Borås
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label suit copy

Tyg:
100% Ull

Foder:
100% bomull
100% Kupro

Tvätta inte tyget. Professionell kemtvätt är tillåten med perkloretylen och kolväten, skonsam process. Blek inte, torktumla inte. Stryk lågt vid maxtemperatur 110 °C.