Jeans

5000 kr

Svarta Jeans tillverkade i en skön och snäll bomullsblandning med lätt stretch. Logotyp graverad på knappar, nitar och brodering i svart på bakre linningen. Främre knappen har en kraftig rektangulär design som följs av runda jeans-knappar. Baksidan av höger framficka är broderad och signerad för hand av hantverkaren.

Tyg från Pure Denim som arbetar med hållbar textilproduktion från Oeko-tex 100 bomull, till smart indigofärgning och Greenpeace Detox märkning.

Jeans

STYLE: Jeans

SIZE - Cm2930313234363840
AWaist73,5076,0078,5081,0086,0091,0096,00101,00
BSeat102,50105,00107,50110,00115,00120,00125,00130,00
CThigh at crutch63,8065,0066,2067,4070,40872,4075,2077,60
DFrontrise excl waistb19,602020,4020,8021,6022,4023,2024,00
EBackrise excl waistb34,0034,4034,8035,2036,0036,8037,6038,40
FKnee39,2040,0040,8041,6043,2044,8046,4048,00
GBottom32,7033,5034,3035,1036,7038,3039,9041,50
HInside seam30"76,0076,0076,0076,0076,0076,0076,0076,00
HInside seam32"81,0081,0081,0081,0081,0081,0081,0081,00
HInside seam34"86,0086,0086,0086,0086,0086,0086,0086,00
HInside seam36"91,0091,0091,0091,0091,0091,0091,0091,00
Tygtillverkning:Italien
Knappar & nitar:Italien
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Dragkedja:Schweiz / Italien
Sömnad:Sverige, Borås
Brodering:Sverige, Skara
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

98% Bomull

2% Elastan

0-3% Krympning vid tvätt

Skonsam maskintvätt 40℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas eller kemtvättas.