Men´s denim jacket

15000 kr

Svart jeansjacka i en mjuk bomullsblandning med lätt stretch. En tidlös siluett med knappar och brodyr som gör den unik och sticker ut ifrån mängden. En jacka som är påkostad och arbetad in i minsta detalj. Brodering på undersida krage och insida ok med signering av hantverkaren som slutförde arbetet.

Tyg från Pure Denim som arbetar med hållbar textilproduktion från Oeko-tex 100 bomull, till smart indigofärgning och Greenpeace Detox märkning.

Mens denim jacket

STYLE: Men´s denim jacket

SIZE - CmSMLXLXXL
AChest104,00110,00116,00122,00128,00
BBottom92,0098,00104,00110,00116,00
CLength of back61,0063,0065,0067,0069,00
DLength of sleeve ink cuff62,5064,0065,5067,0068,50
EBottom sleeve cuff27,9228,7429,5030,2631,02
FShoulder14,5015,0015,5016,0016,50
Tygtillverkning:Italien
Knappar:Schweiz / Italien
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Band:Svensktillverkat
Sömnad:Sverige, Borås
Brodering:Sverige, Skara
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

98% Bomull

2% Elastan

Skonsam maskintvätt 40℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas eller kemtvättas.