Men“s denim jacket

10000 kr

  • Unik svart jeansjacka i tidlƶs design
  • Exklusivt specialtillverkade knappar i fƤrgen gun metal
  • En jacka som Ƥr oerhƶrt arbetad in i minsta detalj
  • Signatur brodering pĆ„ undersida krage
  • Detaljrik nackbrodering med personlig signering av hantverkaren
  • Italienskt exklusivt tyg frĆ„n Pure Denim som arbetar med hĆ„llbar textilproduktion frĆ„n Oeko-tex 100 bomull, till smart indigofƤrgning och Greenpeace Detox mƤrkning.
  • Tillverkad i 98% Bomull, 2% Elastan
FƤrdigstƤllda och fƶrstorade Skisser till mƄttlistor 11

STYLE: Men“s denim jacket

SIZE - CmSMLXLXXL
AChest104,00110,00116,00122,00128,00
BBottom 92,0098,00104,00110,00116,00
CLength of back61,0063,0065,0067,0069,00
DLength of sleeve ink cuff62,5064,0065,5067,0068,50
EBottom sleeve cuff27,9228,7429,5030,2631,02
FShoulder14,5015,0015,5016,0016,50
DesignSverige
Bomull100% Ekologisk bomull frƄn EU, OEKO TEX 100
FƤrgning"Smart Indigo" fƤrgat, minskar miljƶpƄverkan jƤmfƶrt med traditionella fƤrgƤmnen
TygtillverkningItalien
Knappar & nitarSchweiz / Italien
SkƶtseletikettTryckta i Sverige
NackbandSverige
SƶmnadSverige, BorƄs
BroderingSverige, Skara
Lager & distributionSverige, Skara
PackningsmaterialSvensktillverkat, Mariestad

Care label cotton

  • Skonsam maskintvƤtt 40ā„ƒ
  • TvƤttas ut och in
  • Klorblekmedel fĆ„r ej anvƤndas
  • FĆ„r ej torktumlas eller kemtvƤttas