Black cotton shirt

6000 kr

Denna produkt inkommer våren 2024.

En stilren skjorta med avslappnad passform som passar lika bra till jeans som kostym. Specialtillverkade svarta pärlemoknappar med märkets logotyp graverad runtom. Grå, blå och gult broderat ok med personlig signering av hantverkaren. Svart brodyr på insidan manschett som blir synlig om man väljer att vika upp dessa.

Shirt

Style: Shirt

SIZE - CmSMLXLXXL
AChest106,00112,00118,00124,00130,00
BWaist98,00104,00110,00116,00122,00
CBottom106,00112,00118,00124,00130,00
DLength of back75,0076,0080,0083,0085,00
ELength of sleeve from CB88,0090,0094,0097,0098,00
FCuff lengt23,8024,4025,0025,6026,20
GCollar stand lengt43,5044,5045,5046,5047,50
Tygtillverkning:Italien
KnapptillverkningItalien
TvättrådTryckta i Sverige
SömnadSverige, Borås
BroderingSverige, Skara
LagerhållningSverige, Skara
PackningsmaterialSvensktillverkat, Mariestad och Värnamo.

Care label shirt copy

100% Bomull 

0-3% Krympning vid tvätt

Skonsam maskintvätt 30℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas. Svalt strykjärn. Tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen, skonsam hantering.