Women´s denim jacket

15000 kr

Svart jeansjacka i en mjuk bomullsblandning med lätt stretch. En tidlös siluett med knappar och brodyr som gör den unik och sticker ut ifrån mängden. En jacka som är påkostad och arbetad in i minsta detalj. Brodering på undersida krage och insida ok med signering av hantverkaren som slutförde arbetet.

Tyg från Pure Denim som arbetar med hållbar textilproduktion från Oeko-tex 100 bomull, till smart indigofärgning och Greenpeace Detox märkning.

Womens denim jacket

SIZE - CmXSSML
AChest96,00102,00108,00114,00
BWaist86,0092,0098,00104,00
CBottom89,0095,00101,00107,00
DLength of back48,0050,0052,0054,00
ELength of sleeve ink cuff59,5061,0062,5064,00
FBottom sleeve cuff26,2427,0027,7628,52
GShoulder13,5014,0014,5015,00
Tygtillverkning:Italien
Knappar:Schweiz / Italien
Tvättråd:Tryckta i Sverige
Band:Svensktillverkat
Sömnad:Sverige, Borås
Brodering:Sverige, Skara
Lagerhållning:Sverige, Skara
Packningsmaterial:Svensktillverkat, Mariestad

 

Care label cotton

98% Bomull

2% Elastan

Skonsam maskintvätt 40℃. Tvättas ut och in. Klorblekmedel får ej användas. Får ej torktumlas eller kemtvättas.